Yerel Ortamdaki Siteyi İnternete Çıkarma

Standard

Merhaba,

Bir web sitesi üzerinde geliştirme yaparken, geliştirme ortamımız tabii ki bilgisayarımızdır. Ancak üçüncü parti uygulamaların entegrasyonunu yaparken bazı durumlarda ilgili uygulamanın siteye veri dönmesi gereken durumlarda işler biraz karışır. Ya kodu test etmeden test ortamına aktarıp denemeler yapmanız (test ortamınız var ise) ve her hatada kodu güncelleyip tekrar test ortamında ayağa kaldırmanız gerekir ya da daha kötüsü direk canlı ortamda çalışmanız gerekir. Geçen gün üçüncü parti bir uygulama entegrasyonu yaparken yerel ortama bağlantı sağlamam gerekirken bir program keşfettim, ngrok.

Aslında ngrok’un amacı kolayca yerel ağınızda yaptığınız yayın işlemine web ortamına taşımak. Gelelim kullanımına…

 1.  Ngrok’u kullanabilmek için sitesine girerek, üye olmamız gerekmekte. (Üyelik için herhangi bir ücret talep etmemekteler.)
 2. Üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra, “explore ngrok” başlığı altındaki download ngrok kısmına giderek, işletim sisteminize uygun olan ngrok’u indirmeniz gerekmekte.
 3. İndirilen dosyanın bulunduğu dizine geçerek, unzip ngrok.zip diyerek dosyayı çıkartıyoruz. “ngrok” adında uzantısız bir dosya çıkmakta.
 4. Komut satırından ngrok dosyasının bulunduğu dizinde, kayıt olduğumuzda sitede gösterilen bize özel anahtarı kullanarak şu komutu giriyoruz;
  sezer@ubuntu:~/Downloads$ ./ngrok authtoken <size_ozel_token>
  Authtoken saved to configuration file: /home/sezer/.ngrok2/ngrok.yml
 5. Giriş işlemini başarıyla yaptıktan sonra, tek yapmamız gereken, ayağa kaldıracağımız sunucunun hangi porttan işlem yapacağı ve içeride hangi porta yönleneceğini belirtmemiz. ngrok ile sadece web sitesi değil aynı zamanda soket servis testlerini de yapabilir, sitenizi yayınlayabilirsiniz.
  1. Eğer sadece 80 portunuzu dışarıya açmak istiyorsanız;
   sezer@ubuntu:~/Downloads$ ./ngrok http 80

   Komutunu verdikten sonra, şöyle bir ekran görüntülüyor olmalısınız;

   ngrok bağlantısı

  2. Ngrok isterseniz http güvenlik ile birlikte ağınıza dışarı açmanıza müsaade etmekte.
   ngrok http -auth="username:password" 8080
  3. Yine dilerseniz https bağlantısı da yapabilirsiniz;
   ngrok http -bind-tls=true site.dev:80
  4. Eğer socket servisi açmak istiyorsanız;
   ngrok tls -subdomain=encrypted 443

Programın doğru şekilde çalıştığında, yapılan istekleri konsol üzerinden takip edebilir, üretilen cevapları da görüntüleyebilirsiniz;

Başka bir yazıda görüşmek üzere…
Programı keşfetmeme vesile olan Ozan Dinçer Sivas’a teşekkür ederim.

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir