Lanet Olası İşaretler ve Sistemler Notları(PDF)

Standard

Merhabalar;

Normalde bloğumda bu tarz “bilgisayar”dan uzak, mühendislik temelli dersler ile alakalı paylaşımlar yapmazdım. Ancak bu dersin benim nazarımda yeri ve hikayesi bir başka.

Kendisini ilk aldığım hoca, 35 ile beni bu dersten ilk sene bıraktı. Sadece 10 saniye önce dalgaların üst üste binmesinden kaynaklanan yapıyı anlatırken 10 saniye sonra beyindeki sodyum potasyum dengesine dair apayrı bir konuya geçebilecek kapasitede bir hocaydı. Belki kötü bir hoca değildi, ancak bu dersi anlatmak yerine konuyu aşırı genişten alması sebebiyle dersi anlaşılması imkansız hale getirmekte de üzerine olmamıştı.

Her neyse, inat ettim, ilk yıl bütüne 1 hafta çalıştım, yine (yanlış hatırlamıyorsam) 35 ile bırakılarak bu sene git, bir sonraki sene gel dendi. Bir sonraki sene, dersi veren hoca değişti ama ben yerimde kalmıştım. Yine bir sonraki sene derslerin aşırı yoğun olmasından dolayı derse çalışamayıp bu dersten kalmayı başardım. Ancak yine bütüne düzgün çalıştım, çünkü tek bütüm kendisiydi. Dönem ortasında Şubat ayının kar yağışlı bir gününde Bursa’dan arabayla erinmeyip kağıdımı görmek üzere ailemle beraber geçirebildiğim (kendileri Yozgat’ta ve babamın mesleği sebebiyle 1 hafta tatilimiz mevcut) tatilin 1 gününü yola ve bu derse ayırıp Yalova’ya dönüp kağıdımı incelediğimde, vizesinden idare eder bir not alsam da, finalinde soruları çözmeme rağmen işlem hatalarım nedeniyle(kalan kişi sayısı da 100 civarında olunca), dersi veren yeni hoca gidiş yolunu önemsemeyerek sadece sonuçlara puan verdiğini belirtip düşük not almamın sebebini açıklamıştı. Sonuçlar açıklandığı ve diğer öğrencilere haksızlık yapılmaması adına notu değiştirmeyeceğini belirterek, o da bu sene git önümüzdeki sene gel dedi. Yılmadan (inşallah) son eğitim öğretim yılım olan bu yıla(2017) kadar azimle bu dersi alarak, sinyal örnekleme olsun, sinyallerin birim impuls cevapları olsun, sistem transfer fonksiyonu olsun, daha bir ton Türkiye’de bilgisayar mühendisinin iş hayatında göremeyeceği hatta belki kitabının yanından dahi geçmeyeceği ama mühendislik formasyonu nedeniyle alması gereken ders nedeniyle öğrenmesi gereken ekstra bilgiye çalışmış oldum. Bu sefer vizede ortalamasının 30 puan (60) finalinin ortalamasınınsa 20 puan(85) üzerine çıkarak bu bela dersten kurtuldum. Bu notları da çalıştığım arkadaşım( kendisi de 2 kere kalmış ) azimle tüm senelerin vize/final çözümlerini yazdığı için zamanın tozlu raflarında kaybolmaması adına ve bir başka mühendisin, python çalışacağı, linux üzerinde uğraşacağı, C# geliştireceği, MVC’de taklalar atabileceği ve daha mesleğine ait bir çok yeni bilgi keşfedebileceği zamanı bu ders ile heba etmemesi adına paylaşıyorum. Notları erinmeden hazırlayan ve paylaşmaktan çekinmeyen arkadaşım Zeynep Cansu Salman’a teşekkürü borç bilirim.

Ekten sorulara, arkaplanda evimin halısının desenlerine ve çözümlerine ulaşabilirsiniz:

https://yadi.sk/i/1QGPTBFB39u4fk

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Lanet Olası İşaretler ve Sistemler Notları(PDF)

  1. Semih

    Allah razı olsun,
    Bu dersi geçsem, muhtemelen bütün notlarını yakıp, bilgisayardan harici bir programla ebedi kaldırıp, adını unutmak için elimden geleni yapacağım. Kör kuyulara düşüp üzerine toprak düşesiye ve o kuyudan çıkamayacasıya ders. Derste bir kişinin bile anlamayıp, sayfa sayfa ezber yaptığı ders. Ömrümün güzel zamanlarını yarın unutmak için uğraşacağım, g*tünde pireler uçulması gereken ders. Tarihin tozlu sayfalarına git lütfen. Emin ol binlerce mühendisten hayır duası alacaksın. Şeytan’a versen imana getiren ders.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir