Sigara Nedir, Nasıl Bırakılır?

Standard

Merhabalar;

Öncelikle az sonra yazacağım şeylere itiraz etmeden önce, 12 yıllık sigara kullanıcısı olduğumu söyleyeyim. Dolayısıyla, yazdıklarımı okurken, aklınızdan geçen “ben eski tiryakilerdenim” ve “ben artık müptelasıyım” sözlerini pas geçin…

sigara

Benim sigarayla tanışıklığım ilkokul yıllarına dayanmakta. 4. Sınıftan beri kendisiyle dostuz. Bunun anlamı, kendimi bildim bileli sigara içiyorum. Dolayısıyla hayatımda cebimde paketin olmadığı, tadını bilmediğim sigara sayısı pek nadirdir. Marlboro’sundan tutun, prestige’ine, çileklisinden (evet Van’da bulmuştum) tutun da nane aromalısına kadar her tür sigarayı denemişliğim var. Benim sigara sevdam aslında tütüne olan sevgimden öte gelmekte. Ben tütünün kendine has kokusu ve tadını seviyorum. Bu nedenden, son birkaç seneye kadar benim sigarayla olan diyaloğum haftada 1 paket civarında seyretmekteydi. Yani gerçekten zevkine içen bir insandım. Ancak zamanın getirisi üniversite sınavına hazırlık zamanında itibaren günde yarım hatta bazen 1 pakete çıktığım zamanlar olmuştur. Şunu da belirtmek istiyorum, ben sigarayı bırakmadım, hala günde 1 tane içmekteyim, zaten size burada sigarayı bırakmak üzerine nutuk çekmeyeceğim, sigarayı zorunluluk olarak değil, nasıl zevk için içilebileceğini anlatacağım.

Geçtiğimiz ayın 15’inde elektronik sigarayla alakalı bir makale okudum. Bunun üzerine araştırma yaptım. Günde 2-3 paket kullanan insanların sigarayı bıraktıklarına dair birçok yazı okuyunca acaba dedim (hayır bırakmayı düşünmedim) bunu kapalı alanlarda içebiliyor muyuz ?

Sorumun cevabının evet olduğunu öğrenince 1 tane edindim, geldiği gün yağını suyunu doldurup içmeye başladım. Akşam canım sigara istemediği için içmedim. Aslında amacım sigarayı bırakmak değil, kapalı alanda rahat rahat sigara içmek olduğundan sigarayı bırakmak fikri aklımın ucundan dahi geçmemişti.

Ertesi gün uyandığımda ilginç bir şey oldu, ağzımda leş bir tad yoktu, paketimde kaç dal kaldığını hatırlamıyordum, üstelik canım hala sigara istemiyordu. Bu ilginçliğin karşısında şok oldum, akşam sırf bırakmamak adına 1 tane sigara içtim, üzerimde ilk kez kalan kokunun ne kadar ağır olduğunu farkettiğimde gerçekten şaşırdım. Uzun zamandır sigara içtiğimden, sigara koktuğumun ve bu kokunun rahatsız edici olduğunun farkına varmamışım. O günden sonra madem öyle, günde 1 tane içeyim, ama güzelinden içeyim dediğim için gidip bir paket en kalitelisinden (golden Virginia diye Google’dan aratıp okursanız bilgi sahibi olabilirsiniz) tütün edindim, son kez kendime Parliament ısmarladım ( gerçi 15 dalını başkaları içti bana 5 dal içmek nasıl oldu, buna rağmen paketim 1 haftaya yakın gitti.) 15’inden beri elektronik sigara içmekteyim.

1)Peki elektronik sigara madem böylesine etkili neden kullanan sayısı az?

Öncelikle elektronik sigara bakım isteyen bir malzeme. Aynı zamanda bilgi istemekte. Tüm bunların ötesinde birçok kişi önyargıyla ya da kulaktan dolma yalan yanlış (qanqa bunu içince ciğere su doluyormuş! –ee sigara içince ciğere potasyum mu doluyor?) bilgilerle insanlar korkutulduğundan, devlet ise (nedeni bilinmez) yasakladığından pek yaygın değil. İşin maddi boyutuyla size elektronik sigara denemenin neye mal olduğunu hesaplayayım. Ben günde yarım paket sigara içen birisi olarak (Kent Switch içiyordum) bana sigaranın dengeli içtiğim takdirde (kimi zaman bir günde paket biter bunları tamamen göz ardı ediyorum) bana maliyeti 15*7 = 105 TL, bunun içerisinde kullandığım Zippo çakmak, kaybettiğim çakmaklarım, kendime ekşın olsun diye arada aldığım Parlement’ler dahil değil. Yine kaba bir hesap ile bir elektronik sigara setinin bedeli 50 TL (reklam vs. yapıyor demesinler diye adres vs. yazmıyorum, merak eden ulaşırsa adres verebilirim) . Sırf eğlencesine 15 gün bu aleti denemek, bu aletin kendini amorti etmesine kafii demek. Peki normal şartlarda 1 aylık elektronik sigara maliyeti nedir?

Şahsen esirgemeden elektronik sigarayı içmeme rağmen günde 1 ML likiti geçememekteyim. Fazla detaylı açıklamayacağım ama elektronik sigaranın içerisinde çektiğimiz duman görünümlü şey aslında buhardır. Elektronik sigara likiti(içindeki sıvıyı) buhar haline getirerek bize sunar, dolayısıyla sangi sigara içiyormuş gibi simülasyon yaşar kişi. Tek fark, sigaradaki 1000’den fazla kimyasalı kişi vücuduna almaz. Likitin içerisinde bulunan 3 maddeti alır. Bunlarsa;

1)su(bildiğimiz su)

2)Aroma(meyvelerdeki aroma)

3) Nikotin(saf nikotin)

Bunlardan kişinin bünyesine zarar verebilecek tek şey Nikotindir. O da yüksek dozda kullanımda çarpıntı ve terlemeye neden olmakta… Buna rağmen 1 adet atomizer fiyatı (tabii emvai çeşit var, ben normalinden bahsediyorum, işi fanteziye döküp yüzlerce liralığını almamak kaydıyla) 15 tl, 1 aylık 30 MG likit 30 tl, yani 45 TL bir maliyeti var.

Peki hiç mi zararı yok?
Ülkemizde direk(nedense) aforoz edildiğinden kanserojen madde içeriyor başlıklı haberler yayınlanmış zamanında. İşin komiği sanki normal sigara gül esansı içeriyor da elektronik bunu içeriyormuş gibi olayın lanse edilmesi. Gel gelelim, kanserojen madde içerdiğine dair 1 adet araştırma okudum o da eser(çok düşük) miktarda olduğu. Çok basit bir deneyle zarar karşılaştırmasını kendiniz de yapabilirsiniz, sigaradan bir nefes çekin ve ağzınızı peçeteyle kapatıp dumanın peçeteyle süzülmesini sağlayın, gördüğünüz sapsarı peçete, sizin ciğerlerinizin süzdükten sonra dumanda kalan zararlı madde miktarının düşük bir kısmıdır. Aynı deneyi elektronik sigarayla yaptığınızda göreceğiniz tek şey nemli bir peçeteden fazlası değildir .

Yüzlerce çeşit aromatik likit var…

Tadı birebir aynı mı?
Elbette değil, tadının birebir aynı olması demek, aynı maddeleri ihtiva etmesi anlamına gelir. Elektronik sigaranın asıl olayı, sizi sigara ritüelinizden koparmadan sigarayı bıraktırabilmesi.

Sen hala sigara içiyormusun?
Evet içiyorum, ee hani işe yarıyordu dediğinizi duyar gibiyim, aradaki fark şu, ben günde 1 tane, bulabildiğim en kaliteli tütünü ve en kaliteli kağıdı alıp, 1 tane sarma sigara içmekteyim ve o 1 taneden zevk alıyorum (aslında her bitirişimde kalitelisinin bile bıraktığı kokunun rahatsız ediyor olmasını ilginç bulmuyor değilim.)

Sözün özü şu, eskiden sigarayı bırakmak zordu, çünkü bıçak gibi kesmek gerekiyordu, sigaranın içerisinde bulunan nikotin yüksek bağımlılık yaptığından insanlar gerçekten eziyet çekiyorlar ve kimisi bir süre sonra başlıyordu. Artık bana göre bu zorluk ortadan kalktı. Sigarayı bırakmak için yol basit, elektronik ve çok çok daha zararsızını içip, hem sigarayı bırakıyorsun hem kesene zararı kalmıyor hem kapalı mekanlarda sigara içebiliyorsun hem de vücuduna zararı yok denecek kadar az…

Not: herhangi bir elektronik sigara firması/kurumuyla hiçbir alakam yok, bu yazdıklarım tamamen kişisel görüşümdür.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir